Doğru yaşamanın sırrı şimdiki zamanda yaşamaktır. Çocuklar için dikkat ettiniz mi? Yarının önemi yoktur. Onlar anı yaşarlar. Büyükler gibi stres sahibi değildirler. Kaygı ve tasa taşımazlar. Gelecek korkuları yoktur. Onlar anı yaşadıkları için her şey o anda olup bitmektedir. İstekleri için zaman ilerisi yoktur. Her şey onlar için şimdide olmaktadır. İste ve al gibi. Sokakta bile isteklerini diretmelerinin bir nedeni budur. Zaman onlar için sıfırdır.

Büyükler için ise zaman önemlidir. Kalkma, yatma, çalışma zamanları gibi her şeylerini bölmüşlerdir. Halbuki zaman insanı yorar, ufalar ve bitirir. Zamansız olan için ise son yoktur. Durak yoktur. Onlar anı yaşadıkları için her şey onlar için o anda olup bitmektedir. Hayalleri içinde bu böyledir. Hedefe nişan almış nişancı gibidirler. Hedef karşılarındadır. Nişan alır. Gerisi kendiliğinden gelir.

Konuyu açarsak gelecek zaman limiti bilinçaltı tarafından bilinmez. Her istek ve dilekler hayallerimizde zaman limiti dahil olduğu için hedeflerimize zaman biçmişizdir. Bilinçaltı için ise yarın yoktur. Beş dakika sonrası yoktur. Yarınlar bilinçaltı tarafından algılanamadığı gibi hep yarına döner. İstenilenler uzaklaşır gider.

Beş dakika sonra oradayım deme.

Yarına şu işim olsun deme.

Sigarayı bırakayım deme. Kendine bıraktım de. Kendine İçmiyorsun de. (Burada içmiyorum değil içmiyorusn olmalı. İçmiyorum kelimesi egoyu çağrıştırır istenen olmaz.)

Zamanı bırak. Hayaller ve istekler o anda oluyor gibi olması gerekir. Tabi dünyamıza göre bunun bir zamanı vardır. Arzu ve inanca göre bu hız değişebilir. Kimi anında bunu elde ederken kimi için zaman alabilir. Buna rağmen şu işim olsun yoktur. Bu yanlış ifade. Çocukların isteklerinde kendilerini yırtmalarını düşün. Yarın alırım. Yolda başka yerden alırım gibi ifadeler ona tesir ediyor mu?